Windows XP ma 10 lat!

windows

Dziś, 25 października 2011, system operacyjny Windows XP kończy 10 lat. Produkt firmy Microsoft wchodził na rynek przy niemałych bólach. Wyznaczył ostateczne zamknięcie epoki systemów Windows, opartych na MS-DOS.

W trakcie prac nad Windowsem XP, projekt miał nazwę Whistler. Był następcą jednocześnie dwóch systemów operacyjnych – Windows 2000 oraz Windows ME. Więcej łączy go z tym pierwszym. Windows 2000 był pierwszą próbą podejścia „platformy NT” do rynku konsumenckiego, aczkolwiek przeznaczony był przede wszystkim dla odbiorców biznesowych. Oparty na jądrze „NT”, Windows 2000 natywnie obsługiwał np. interfejs programowania DirectX, dzięki czemu można było na nim uruchamiać najpopularniejsze gry, choć z wydajnością nieznacznie mniejszą niż w przypadku np. Windowsa 98 (SE). W użytku domowym sprawował się bardzo dobrze i do dziś jest stawiany wysoko w rankingu najlepszych systemów Microsoftu.

Windows ME natomiast pojawił się w świadomości opinii publicznej dość niespodziewanie. Jeszcze przed jego oficjalnym wydaniem sądzono, że epoka „Windows 9x” została zakończona. Windows ME bazował na starym, DOS-owym fundamencie. Wprowadzono w nim parę zmian, które łączyły go z Windowsem 2000, ale ostatecznie wyszedł produkt często krytykowany, przede wszystkim za niestabilność.

Dobre opinie na temat biznesowego Windowsa 2000 i złe na temat domowego Windowsa ME, trochę utrudniły ich następcy zadomowienie się na rynku. System ten jednak, pomimo chorób wieku dziecięcego, szybko zyskiwał uznanie i popularność. Wprowadził między innymi całkowicie odmieniony interfejs ze „skórkami”, przeprojektowane Menu Start, nowego Internet Explorera, DirectX i wiele innych. Pojawiło się przełączanie użytkowników, GDI+, Prefetch mający przyspieszać ładowanie systemu, wygładzanie czcionek (ClearType), zdalny dostęp do pulpitu (Remote Desktop) oraz pracy na komputerze (Remote Assistance). To tylko niektóre zmiany i nowości.

Do stycznia 2006 roku sprzedano ponad 400 milionów kopii systemu Windows XP. Dopiero niedawno system ten, po wielu latach dominacji, stracił pierwszą pozycję na rynku systemów operacyjnych, którą utrzymywał mimo tego, że nie był on oficjalnie w sprzedaży już od połowy 2008 roku. Teraz o włos wyprzedza go Windows 7. Warto zauważyć, że bezpośredni następca Windowsa XP, Vista, nigdy nawet nie zbliżył się do poziomu jego popularności.

Windows XP z pewnością jeszcze przez parę lat będzie musiał być uwzględniany przez programistów – czy to w kwestii oprogramowania czy sterowników. Jego twierdzą pozostają przede wszystkim komputery biznesowe, używane w firmach i różnego rodzaju instytucjach.

 

Źródło: PClab

Udostępnij

 • Facebook
 • Twitter
 • Myspace
 • Google Buzz
 • Reddit
 • Delicious
 • Digg
 • Technorati
Autor: GuziQ Wyświetl wszystkie artykuły
 • RSS
 • Facebook
 • YouTube